Türkçe English Dasch Deutsch Fr Nl Ru

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatlar laparoskopik yöntemle yapıldığından büyük bir kesi izi oluşmaz . Oluşan 4-5 adet 0,5 - 1 cm lik ameliyat izinin durumu cilt yapısına göre değişir . İz giderici kremler , yağ terapileri ve çeşitli bakımlar ile izlerin görünürlüğünü azaltılabilir.
Tüp mide ameliyatı sonrasında 1. yıl sonunda mide normal mideli insanların tüketebildiği her şeyi büyük oranda kabul eder . Ancak uzun vadede mide kapasitesinin arttırılmaması , dumping , yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli beslenebilme gibi durumlar dikkate alındığında , gazlı içeceklerden ömür boyu uzak durulmalıdır . Ömür boyu kısıtlanan herhangi bir yiyecek veya içecek sözkonusu değildir.
Obezite cerrahi sonrası verilen kiloların bir kısmı uzun dönemde tekrar alınabilir. .Bu durum çoğunlukla diyet sonrası görülen yoyo etkisi ile karıştırılmamalıdır. Obezite ameliyatı geçiren kişiler eski kilolarına bir daha gelmezler . Ancak verdikleri kilonun bir kısmını geri almaları mümkündür .
Ameliyat sonrası balayı dönem olarak adlandırılan , verimli kilo verimi döneminde doğru yeme alışkanlıkları kazanıldığı takdirde , ideal , kontrol edilebilir , sağlıklı kilolar uzun yıllar boyunca korunabilir.
Tüp mide ameliyatı sonrası mide eski seviyelerine dönmez . Ancak katı -sıvı ayrımı yapılması , gazlı içecek tüketilmemesi vb. gibi tavsiyelere uyulmadığı durumlarda mide kapasitesinde bir miktar artış gözlemlenebilmektedir.
Obezite cerrahisi 2. ve 3. derece obezlere uygulandığı seviyelerinde gerçekleştirildiği takdirde aşırı zayıflama yaşayan kişi oranı milyonda bir olarak belirlenmiştir. Ancak 1. derece obezite sorunu olan bireylerde bu oran % 1-3 olarak bildirilmiştir. ???????
Hastanın ;
* Vücut kitle indeksi
* Herhangi bir hastalığı olup olmadığı
* Yaşı
* Hormonal durumu
* Sigara kullanımı
* Daha önce geçirdiği operasyonlar
* Kullandığı ilaçlar
* Diyet ve egzersiz denemeleri
* Psikiyatrik durumu
* Beslenme alışkanlıkları
* İlaç , alkol bağımlılığı olup olmadığı
* Ameliyatın riskleri hakkında tam ve yeterli bilgi sahibi olması gibi hususlara dikkat edilir.
Kilo verimi kişiden kişiye göre değişebilen bir durumdur . Hastanın fazla kilolarının oranı , metabolik hızı , yaşam tarzı , yeme alışkanlıkları kilo verme hızını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Genel olarak ilk ay hastanın fazla kilolarının % 20 si ikinci ay fazla kiloların % 10 'u 3.4.5...18. aylarda ise kilo verme hızı yavaş yavaş azalarak kilo verimi devam etmektedir. Beslenme ve egzersiz alışkanlıkları doğru şekilde kazanıldığı takdirde hasta istediği kiloya erişebilir .
Ameliyat süresince hastanede kalınan gün sayısı kliniklere göre farklılık göstermektedir. Hayatı Yenile ile ameliyat olduğunuz takdirde herhangi bir sorun oluşmadığı takdirde hastalar 4 gün içinde taburcu olmaktadırlar.
Masa başı ve ağır hareket gerektirmeyen işlerde çalışanlar hekimleri tarafından aksi belirtilmediği takdirde ameliyat sonrası işe hemen geri dönebilirler . Diğer işler için hastanın durumuna göre 7-30 günlük istrahat gerekebilir.
Ameliyat sonrası çok yoğun ağrılar görülmemektedir . Ağrı durumu kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalar hiç ağrı çekmezken bazılarında yoğun ağrı durumları yaşanabilmektedir. Ağrılar ameliyat sonrası ilk saatlerde yavaş yavaş hafifleyerek , mobilizasyon ( yürüyüş) sonrası belirgin bir şekilde azalmaktadır .
Mide kapasitesi yıllar sonra bir miktar artış gösterebilir. Midenin büyümesi istenmeyen bir durumdur . Midenin eski boyutuna gelmesi mümkün değildir . Bir miktar artış olması da istenen bir durum olarak değerlendirilmez.
Kilo verdikçe gebe kalma olasılığının ve doğurganlığın arttığı bilinmektedir. Ameliyat sonrası ilk 18 aylık dönemde , kilo stabilizasyonu ve yeterli beslenebilme sağlanmadan gebe kalınması genel olarak tavsiye edilmez.
Verilen kilolara ve daha önce çok fazla kilo alınıp verilmesi , ergenlik dönemine kadar olan kilo durumu , yaş , sigara kullanımı , vücut tipi ,egzerisz vb. değişkenlere bağlı olarak deri sarkması yaşanabilir . Düzenli egzersiz ve terapiler yaparak sarkmalar en aza indirgenebilmektedir. Ancak elbette kilo kaybıyla beraber bir miktar sarkma görülebilir. Bu hususta esas olan hastanın sağlığıdır .
Kısıtlayıcı operasyonlar sonrasında düzenli kontroller yapılarak vitamin , mineral , protein gibi değerleriniz takip edilmelidir. Gerekli durumlarda takviyelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak ömür boyu takviye alınması gibi bir durum sözkonusu değildir. Malabsortif ( emilim kısıtlayıcı ) operasyonlar da ise ömür boyu takviye kullanımı gerekebilir.
Ameliyat olduğunuz takdirde , rapor ve askeri muayene ile yapılan değerlendirme sonucu askerlik durumunuza karar verilmektedir. Pek çok hasta askerlik hizmetinden muaf olurken , kendi isteğiyle geri hizmette askerlik görevini yerine getiren hastalar da mevcuttur .
Kendinizi hazır hissettiğinizde cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur .
İlk aylar doktorunuzun size belirttiği şekilde spor yapabilirsiniz . İlk aylar ağır egzersiz yapılmaması , ağırlık , karın egzersizi gibi sporlar ile ekstrem sporlara bir dönem ara verilmesi gerekmektedir. Hafif egzersizler , yürüyüşlerin yapılması istenen bir durumdur .
Bariatrik cerrahi oeprasyonlar laporoskopik olarak yapıldığından dolayı , ameliyat sonrası sık sık kontrol için hastaneye gelinmesi gerekmez. Elbette kan tahlili ve hekim tarafından istenilen diğer tahlillerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu tahliller hastanın bulunduğu şehir veya ülkede yapılabilir, yüzyüze muayene gerekmez.
Bariatrik cerrahi operasyonlar sonrası yeterli beslenilememesi halinde geçici saç dökülmeleri görülebilir . Geçici saç dökülmesiyle karşılaşmamak için kontrollerinizin aksatılmadan düzenli olarak yapılması ve gerektiği durumlarda hastaya verilen takviyelerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
Hastanede ameliyat öncesi ve sonrası süreçte refakatçileriniz size eşlik edebilirler . Refakatçinizin olmadığı durumlarda Hayatı Yenile tarafından bu hizmet sağlanacaktır.
Ameliyat sonrası ilk aylarda ( 6 ay ) alkol kullanımı istenmemektedir.
Dreniniz çekildikten sonra , hekiminiz onay verdiği takdirde , su geçirmez bandaj kullanarak duş alabilirsiniz
Ameliyat sonrası daha önce yapılan besin kısıtlayıcı diyetlere benzer diyetler yapılmaz . Yeme alışkanlıklarını edinmek , yeterli ve doğru beslenmek adına bir takım kurallara uyarak ideal kilonuza sağlıklı bir biçimde gelmeniz hedeflenir.
Kaçak testinden sonra hastanede bulunduğunuz süre boyunca saydam , berrak sıvılar ile 1 gün , taburcu olduktan sonra 2 hafta sıvı , 3. ve 4. haftalar püre , 5. ve 6. haftalar yumuşak katılar ile beslenmeniz gerekir . 2 ay sonra normal yiyeceklere başlayabilir , 6 ay sonra kısıtlama olmadan tüm yiyecekleri tüketebilirsiniz .
Tüp mide ameliyatına dair uzun yıllar sonra raporlanmış herhangi bir sorun bildirilmemiştir. Bilimsel kaynaklarda tüp mide ameliyatına dair 18 yıla kadar toplanan veriler mevcuttur.
Ameliyat sonrası midede , patlama , çatlama vb. durumlar oluşmaz . Ancak mide kapasitenizin üzerine çıktığınız takdirde , ağrı , kusma vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz .
Uzun dönemli sonuçlar incelendiğinde ameliyat sonrası verilen kiloların bir kısmının geri alınabildiği görülmektedir. Doğru yeme , egzersiz , beslenme vb. alışkanlıklar kazanıldığı takdirde ideal , kalıcı ve kontrol edilebilir bir kiloda kalmak ameliyatlılar için uzun yıllar boyunca büyük bir avantaj olacaktır .
Bariatrik operasyonlarda kaçak % 0,1- 3 oranında görülebilen bir durumdur . Bu kaçaklar erken dönem ve geç dönem kaçaklar olarak gözlemlenebilir.
Geç dönem kaçaklarıyla nadir olarak karşılaşılabilmektedir. Kaçak riski, ilk ay sonunda oldukça azalır , 3 ay sonra neredeyse tamamen ortadan kalkar . Tamamen kaçak riski yok diyebilmek için 6 ay beklenmelidir.
Operasyonda kullanılan tüm malzemeler vücut dokusu ile etkileşime girmeyen ve ilerde herhangi soruna sebep olmayacak malzemelerdir.
Obezite ameliyatları , özellikle tüp mide ameliyatının son yıllarda bu kadar tercih edilmesinin sebebi uzun yıllar boyunca olumlu sonuçların alınmasıdır .