Ameliyat sonrasi verilen tavsiyelere uyulmayarak  basit karbohidratlarin tüketiminin arttirilmasi ( kolay tüketilebilir oldugundan ) , kilo kaybi sonrasi  beslenme ilkelerindeki degisiklikten kaynaklanir. Bariatrik cerrahi sonrasinda 18-24 ay sonunda kisilerin % 18’inden fazlasinda hipoglisemi görülmektedir. Bas dönmesi , halsizlik , uyku hali , açlik hissi , terleme , titreme , endise  gibi belirtileri vardir. 


          Reaktif hipoglisemi halinde seker tüketme ihtiyaciniz artar , seker tüketimi sirasinda kan sekeri ani artis gösterir daha sonra ise ani düsme olayi gerçeklesir ve bu bir kisir döngüye yol açar.

 Reaktif glisemiyi önlemek için ;

* Yeme planinizi  3 ana ögün ve 2-3 ara ögün olarak düzenleyin , bu ögünlerde protein agirlikli olarak beslenmeye özen gösterin

*Ögün atlamayin ve kendinizi aç birakmayin

* 2-3 saat araliklarla besin tüketin

*Sekerli ve tatli yiyecek ve içeceklerden uzak durun

 

Reaktif Glisemi gibi bir durumla karsilasirsaniz hemen agziniza biraz seker atin. Kendinizi biraz daha iyi hissettikten sonra protein içerigi yüksek ( peynir , ayran , kuruyemis vb.) atistirmaliklar tüketin ve bir sonraki ögününüzü atlamamaya özen gösterin . 

Özellikle tüp mide ameliyati sonrasi ilk aylarinizda bu durumla karsilasabileceginizi unutmayin ve yaninizda sekerli bir sey bulundurmayi ihmal etmeyin .

 

Ekstra Bilgi  :   Bu durumu biyokimyasal olarak kisaca açiklayalim ;  tüp midelilerin küçülen mideleri sebebiyle sekerli gida tüketimi sonrasi hizla kana karisan seker , kan glukoz seviyesini yükseltir  , kandaki seker oranini dengelemek için pankreastan salgilanan insülin miktarinin artmasi ve bunun sonuncunda kan sekerinin ani düsmesi  Reaktif Hipoglisemiye yol açar  .