Operasyon sonrası hızla değişen kiloya ayak uydurmak göründüğünden çok daha kolaydır. Şöyle ki ameliyattan bir yıl sonra bazı kişiler 50-60 kilo vermelerine rağmen mevcut durumlarına o kadar adapte olmaktadırlar ki , eski kilolu hallerini tamamen unutabilmektedirler. Ameliyat olmuş kişilerde kilo verdikçe gelişen özgüven , huzur , hareketlilik , kıyafet alışverişinde uyumluluk kişiyi olumlu yönde etkiler.

 Bazı durumlarda kilolu dönemde yapılmakta güçlük çekilen şeylerde aşırıya kaçmalar görülebilmektedir ( alışveriş vb.) Obeziteye bağlı ortaya çıkan hastalıkların , kan şekerinde ani artış ya da azalış gibi durumların iyileşmesi , yemek sonrası suçluluk hissiyatının oluşmaması ve buna benzer pek çok olumlu gelişmeler neticesinde kişi karakterinde daha sevecen , pozitif ve olumlu etkiler görülmesi beklenir.

 Bariatrik cerrahi sonrası yaşam tarzı , sadece diyet ve egzersiz değişikliği değil, aynı zamanda davranışsal ve sosyal değişimleri de içerir. Değişen bedeniniz ve içinizden gelenlerin değişimi kilo vermek kadar önemlidir. Geçmiş yıllarda kaçırmış olabileceğiniz tüm fırsat ve etkinliklerden yararlanarak , ameliyat sonrası hayatınızın tadını çıkarmak için anahtar vazifesi görür. Sağlığınız ve hayatınızı açısından ameliyatın ikinci bir şans olduğunu söylemek abartı sayılmaz . Bariatrik cerrahi sonrası yeni hayatınızın ve kilo vermenin keyfini çıkarmanız , beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı sürdürme şansınızı artırır ve uzun yıllar sonrasında bile bu konuda başarılı olmanıza yardım eder.

 Sizin bireysel yaşam tarzınız değiştikçe , etrafınızdakiler sizinle değişmeyebilir. Bu yeni hayatınızın gerçekliğinin bir parçasıdır. Bu sebeple siz değiştikçe ,ilişkilerinizde değişecektir. İlişkilerinizin birçoğu daha iyi olacaktır ancak daha kötüye gidebilecek olanlara da hazırlıklı olmalısınız . Genel olarak sevgili veya eşler siz kilo verdikçe ve nasıl göründüğünüze verdiğiniz önem arttıkça kıskançlık gibi tepkiler verebilmektedirler .Ayırca daha önceden edindiğiniz arkadaş çevresi ve yakınlarınız kilo -sağlık – sosyal yaşam tarzı gibi sebeplerle sizin aktivitelerinize katılamayabilirler (spor , sağlıklı beslenme , alışveriş vb.) . Kilo verirken sağlığınız ve bedeninizde dikkat çeken değişiklikler meydana gelir , bu aynı zamanda diğer insanların dikkatlerinin arkadaşlarınızdan size yöneleceği anlamına da gelebilir . Bariatrik cerrahi öncesi hayatınızdan yeni hayatınıza geçiş yaparken , gerçekten önem verdiğiniz insanlarla oturup kilo verme ve sosyal / kariyer hedeflerinizi konuşmanız size yardımcı olacaktır . Etrafınızdakiler tam olarak ameliyattan sonra kim olmak istediğinizi anlarlarsa , kaçınılmaz olarak gelecek olan değişimlere hazırlıklı olacaklardır . Çünkü değişiminizle beraber onlarda tedirginlik ( belki de kaybetme korkusu ) , değişimle beraber gelen rutinin dışına çıkma ve belirsizlik duygusundan kaynaklı olabilir.

 Stress yönetimi bariatrik yaşam tarzının önemli bir parçasıdır . Stres ve anksiyete , vücutta kortizol salgısını arttırarak fazla yemeye sebep olabilir. Bu durum hedeflerinize ulaşmada size engel olabilir. Ameliyat sonrası danışma , egzersiz , meditasyon , kendini gözlemleme gibi yollarla kişisel ve kariyer hayatınızdaki stresin en azından bir kısmını azaltmak gerekir. Yoga , pilates gibi gerdirme ve hafif direnç hareketlerinin stresi azaltma ve aynı zamanda egzersiz olarak etkili olduğu söylenebilir.

 Unutmayın yıllarca biriktirdiğiniz alışkanlıkların ve rutinlerin bir anda değişmesini beklemek gerçekçi olmaz . Bu değişim elbette kolay olmayacaktır . Ancak kendinize ve sağlığınıza sarsılmayan bir odaklanmayla motive olmak , gelecek yıllarınız için büyük faydalar sağlayacaktır . Elbette bu konuda yalnız olmadığınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Aileniz , arkadaşlarınız ve 7/24 size destek olabilecek danışmanlarımız ile bizler , hedeflerinize ilerlerken hep yanıbaşınızda olacağız. Ayrıca sosyal medyada fikir alışverişi yaparak ve daha önce bariatrik cerrahi geçirmiş kişilerle iletişim kurarak bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

 Lütfen bu ameliyatların sadece kilo vermekle ilgili olmadığını aklınızdan çıkarmayın . Aslında bu operasyonların amacı , hayatınızı değiştirmek ve kendinizi fiziksel ve psikolojik olarak daha sağlıklı hale getirmek için yapılır . Bu durum yıllar boyunca göremediğiniz bir dengeyi yeniden kazanmak anlamına gelir . Aklınızın bir köşesinde anlaşılabilir olarak yücelttiğiniz hedeflerinizi korurken , adım adım bu hedeflere ulaşmaktan keyif alın .Büyük bir fırsat yakaladığınızı ve yeni bir hayata başladığınızın farkında olduğunuzdan emin olun .