Bariatrik cerrahi opreasyonundan hemen sonra kilo vermeye başlarsınız . Kilo verme hızı değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla ilk başlarda kilo verme hızı yoğun olurken daha sonra birkaç yıl boyunca yavaş yavaş kilo verimi devam eder. Vücut yapısı uzun süre boyunca değişmeye devam edeceğinden kıyafet alışverişinde bir strateji belirlemek akıllıca olacaktır.  İşte size bu strateji için birkaç ipucu ;

 

Alışverişe dolabınızdan başlayın 

Yıllardır giyemediğiniz ama atmaya veya başkasına vermeye kıyamadığınız kotlarınız , etekleriniz  veya gömleğiniz var mı ?  Yalnız değilsiniz . Evet , pek çoğumuz artık üzerimize uymasa da kıyıda köşede bu  tür kıyafetleri saklamaya meyillidir. Eğer bu durum sizi tarif ediyorsa kıyafetlerinizi organize etmeye başlayın . Kademe kademe boyut ve yapı olarak küçüleceksiniz. Bu sebeple eski kıyafetlerinizi büyük bedenlerden küçük bedenlere doğru gruplandırın . Siz kilo verdikçe zamanı geldiğinde her biri giyilmek için hazırda olsun . 

Büyük gelen kıyafetleri ise hemen elinizden çıkarın . Artık o kilolara dönmeyi düşünmeyin bile. Gardıropunuzda yeni alacağınız kıyafetler için yer açmaya başlayın . 

İhtiyacınızdan fazlasını almayın 

Kilo verdikçe sık sık alışveriş yapmak ve uzun zamandır istediğiniz şekilde çok fazla kıyafet satın almak cazip hale gelebilir. Belki de uzun zamandır yaptığınız alışverişlerden keyif almıyordunuz  ve artık zorlu çalışmalarınızın sonuçlarını görmek istiyorsunuzdur. Ancak  dolabınızı yeni kıyafetler ile doldurma isteğine karşı koymalısınız . Bir sonraki değişiminize kadar olan süreçte ihtiyacınız kadar olan kıyafeti almanız yeterli. Birsonraki alışveriş ihtiyacınız için çok fazla beklemenizin gerekmeyeceğini unutmayın. 

 

Temel Ve Pratik Ürünlerden Alın , Alışveriş isteğinizi Aksesuarlara Yöneltin 

Bazı klasikleşmiş temel bilgiler ekonomik ve pratiktir. Örneğin her yerde basit bir siyah elbise giyebilirsiniz. Bir çift koyu renkli pantolon üzerine giyeceğiniz basit bir üst iyi görünmeniz için yeterlidir.  Değişik renkler ve kendi tarzınızı oluşturmak istiyorsanız şık bir kravat , şal ,  ayakkabı veya takı kullanabilirsiniz. Bu aksesuarlar gülümsemenizi sağlamak için yeterlidir , üstelik kilonuz ne kadar olursa olsun kullanmaya devam edebilirsiniz. ( Ayakkabı numaranız  zamanla 1-2 numara küçülebilir ) 

 

Mevcut Durumunuza Uygun  Kıyafetleri Satın Alın 

Hemen giyilebilecek kıyafetlere ihtiyacınız var. Yakın zamanda zayıflayacağınızı varsayarak geleceğe yönelik kıyafet almasanız daha iyi edersiniz. Kıyafet denerken  veya seçerken ara beden arasında ( büyük-küçük) kalırsanız ,  tercihiniz küçük boyutta olan olsun . Kendinize yakıştırdığınız kıyafetleri giymek , sizi daha iyi hissettirecektir. Kilo durumunuz ne olursa olsun , üzerinize uyan giysiler iyi görünecektir. 

 

Değiştiğinizi Unutmayın 

Terziye giderek kilo verdiğiniz zamanlarda kıyafetlerinizi kendinize göre küçülttürebilirsiniz . Pek çok giysi birkaç beden kadar küçültülebilir. Bu tür küçük değişiklikler sizi sıklıkla alışveriş yapma gerekliliğinden kurtarır ve kıyafetlerinizin daha iyi görünmesini sağlar . Bu yüzden alacağınız ceket-iş kıyafeti gibi giysilerin terzilik olmasına özen gösterin.  

Kıyafet seçerken ,  esneklik payı olan ürünleri tercih edebilirsiniz . Son zamanlarda çoğu kot pantolonda bu tür özellikler mevcut ( tayt vb.)  Dökümlü  , düşük bel kıyafetler giyebilirsiniz. Kadınlar için tunik , erkekler için rahat üsttler , ufak değişiklikler ile şık görünebilir. Kilo verdikçe tunik için kemer kullanılabilir veya gömlek içine alınabilir. Yaygın ve genel kullanımı olan spor kıyafetlerinden yararlanın . Elbette eski moda pantolonlardan bahsetmiyoruz. Günlük kullanıma uygun ve spor görünen  kıyafetler  işyerleri dahil pek çok alanda tercih edilebilir. Bu giysiler spor ve harekete uygun üretildiğinden kolay uyum sağlar ve kilo verdiğinizde de iyi görünürler. 

İşyerinizde daha resmi kıyafetler giymeniz gerekiyorsa  kilo verdiğinizde uyabilecek, geleneksel kesim , kumaş vb. kıyafetler tercih edebilirsiniz. 

 

Kadınlara Özel 

Size uyan , yapınıza uygun , rahat bir sutyen olmazsa olmaz. Böyle bir ürün çok pahalı olabilir, ancak size güven veriyorsa buna değer olduğunu söyleyebiliriz. Dolabınızda sevdiğiniz ve sizi rahat hissettiren en az bir tane bulundurun . 

 

Paylaşın 

Paylaşmak en temek güdülerimizden bir tanesidir. Artık kullanmayacağınızı düşündüğünüz ürünleri paylaşın , takas edin vb. Sizin için değerli olan bir kıyafet bile olsa , dolapta eskitmek yerine ihtiyacı olan birine vermek sizi daha iyi hissettirecektir. 

 

Bariatrik cerrahi sonrası hayatınızda pek çok şey değişir. Bu değişikliklerin çoğunluğu olumlu değişikliklerdir. Ancak iyi değişimler bile kontrol gerektirir. Yeni vücudunuz ve ona eşlik eden duygularınıza alışmak zaman alacaktır. Yeni bedeninize göre alışveriş yapmak , kilo vermeyi kutlamanın bir yoludur.  Bedeninizde meydana gelen değişimleri, adım adım bir kıyafet ile özdeşleştirebilirsiniz. Bu kıyafetler sizin değişiminizin kanıtları ve izleri olacaktır. 

 

Kendinizi ödüllendirerek özgüveninizi yenileyin  ve  taşıdığınız güzelliğin ortaya çıkmasına izin verin . 

Hayatı Yenileyin !!!

 

                                                                                      Biyokimyager - Bariatrik Yaşam Eğitmeni

                                                                                                             Alper Habip