Fazla kilolu bireylerin pek çoğunda gebe kalamama , hamileliği devam ettirmede problemler , erkekler için testosteron seviyesinde azalma ve sperm kalitesinde düşüklük , kadınlarda adet düzensizliği , kısırlık tedavilerinde başarısızlık gibi durumlar görülebilmektedir.

Operasyon sonrası kilo kaybıyla beraber doğurganlık ve cinsel yaşam kalitesinde belirgin bir artış görülür. Bunun temel sebebi operasyon sonrası obeziteye bağlı hastalıklarda iyileşme , hareketlilik , hormonal denge, motivasyon artışı  gibi olumlu etkiler vb. olarak belirtilebilir. 
         Unutmayın ki bebeğin sağlığı ebeveynlerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Bu açıdan hedeflediğiniz kiloya eriştikten sonra gebelik düşünmeniz daha olumlu olacaktır. Gebelik için operasyon sonrasında  15 -18 ay beklemeniz gerekir. 
           Operasyon sonrası besin alımı zorlaşabileceğinden dolayı prenatal multivitamin, ekstra vitamin D, vitamin B12, demir, folik asit ve kalsiyumu gibi takviyeleri doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.
           Bazı kişilerde görülen kilo kaybı sonrası rehavet , tavsiyelere uymama , kilo durumunuzdaki devamlılığı etkiler .  Özellikle gebelikle beraber daha sık görülen bu tür davranışlar kişiye bağlı olup sanılanın aksine gebelik sürecinde yeterli gıda alımına yardımcı olmaz. Aksine uzun dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarınıza devam etmeniz hem bebek hem de sizin açınızdan önemlidir